• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/momentum koçluk
Üyelik Girişi
Site Haritası
Takvim
MOMENTUM KOÇLUK
SINAV KAYGISIYLA NASIL BAŞ EDERİZ?

SINAV KAYGISIYLA NASIL BAŞ EDEBİLİRİZ?

Sınav öncesinde öğrenilen bilginin, sınav sırasında etkili bir biçimde kullanılmasına engel olan ve başarının düşmesine yol açan yoğun kaygıya sınav kaygısı denir. Başka bir değişle sınav öncesinde, sınav anında ya da sınav sonrasında duyulan endişe, korku ve rahatsızlıktır.

Sınav kaygısıyla ilgili çeşitli duygusal ve fiziksel belirtiler, öğrencinin sınava odaklanması yerine dikkatini ve enerjisini kendine, kişisel duygularına ve çevresine vermesine neden olur. Sınav kaygısıyla baş edebilmek için aşağıdaki tavsiyelerden size uygun olanları uygulayabilirsiniz.

SINAVDAN ÖNCE YAPABİLECEKLERİNİZ

Sınava mümkün olduğunca iyi hazırlanın. Sınav kaygısını azaltmanın en temel yolu sınav konusuyla ilgili bilginizden emin olmanızdır.

Sınav öncesi çok yoğun çalışmayın, sınavın yapılacağı yere erken gidin, gevşemeye çalışın, arkadaşlarınızla sınavla ilgili konuşmayın , kendi amaç ve beklentilerinizi belirleyin ,sınavın önemini gözünüzde fazla büyütmeyin.

Aldığınız sınav sonuçlarında , kendi rolünüzü düşünün. Sınav sonuçlarından dolayı etrafınızı ve diğer insanları suçlama isteğinize engel olun. Sınav konusunda kendi katkılarınızın ve davranışlarınızın farkına varmak çok önemlidir. Elde edeceğiniz sonuçlar üzerindeki kontrolün kendinize ait olduğunu bilmek , daha fazla çalışmanız için sizi motive edecektir ve karşılığında daha büyük ödüller kazanmanızı , sonuç olarak da kontrol hissinizin pekişmesinin sağlayacaktır.

Sınavla ilgisi olmayan düşüncelerden uzak durmaya çalışın . Yaptığınız ''negatif konuşmaların'' farkına varın ve bunun yerine daha pozitif, kendinizi destekleyecek ifadeler düşünün. Örneğin '' Bu sınava çok iyi hazırlandım.'' ''Yapabileceğimin en iyisini yaptım.'' ''Bu benim en başarılı sınavım olacak.'' gibi.

SINAV SIRASINDA YAPABİLECEKLERİNİZ

Orta seviyede gerginlik normaldir. Sınav kağıdınızı aldığınızda , birkaç kez derin nefes alın ve yavaşça nefesinizi verin, gevşeyin ve soruları okumaya başlayın. Önemli olan sorulara öncelik verin. Bir soru üzerinde çok fazla zaman harcamayın. Cevap veremediğiniz soruyu atlayın ve diğer sorulara geçin.

Bütün bu tekniklerin daha fazlası ve uygulaması için Momentum Koçluğa gelin, hedefinizi gerçekleştirin.  
1355 kez okundu

Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam15
Toplam Ziyaret152735
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.097832.2264
Euro34.913935.0538
Hava Durumu
Saat