• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/momentum koçluk
Üyelik Girişi
Site Haritası
Takvim
MOMENTUM KOÇLUK
ETKİLİ DERS ÇALIŞMA YÖNTEMLERİETKİLİ DERS ÇALIŞMA TEKNİKLERİ

*Derse başlamadan önce ve ders çalışma sırasında gösterdiğiniz davranışları ve alışkanlıklarınmızı gözden geçirmek, kendimizi tanımak.

*Çalışacağımız süreyi önceden iyi bir şekilde planlamak; bunu yaparken çalışılması gereken konuları belirlemek ve bunları gruplara ayırmak.

*Çalışacağınız dersleri planlarken ,okuma yolu ile öğrenilecek derslere çalışmanın başında yer vermek uygundur. Çalışmanın başında zihin yorulmadan sosyal konuların okunması faydalıdır.

*Her okuma dersinden sonra bir fen dersinin çalışması , öğrenmede kolaylık sağlar. Benzer konuların ard arda çalışılması zihni yorar.

*Her gün ders çalışmak için belirli bir zaman ayırmalı ve zor öğrenilen derslere daha çok zaman verilmesi geremektedir.Çalışma zamanı yavaş yavaş arttırılmalıdır.

*Ödevlerin çalışmanın sonunda yapılması , öğrenilenlerin tekrar edilmesini sağlayacağından , yararlıdır.

*Sürekli ders çalışmak , her zaman iyi öğrenmeye yol açmaz. Çalışmanın yanında , dinlendirici boş zaman uğraşlarına ve spora da yer vermek , bireyi uyumlu ve daha başarılı yapar. Bu nedenle ders çalışma programlarının aralarına boş zaman etkinliklerini koymak faydalıdır.

*Verimli ders çalışmada en yararlı sürelerin birer saatlik süreler olduğu söylenebilir. Örneğin 40-50 dakikalık ders çalışmadan sonra 10 dakikalık tekrar yapmak çalışmanın bitiminde ise 10-15 dakika dinlenme zamanı ayırmak faydalıdır. Çalışma ortamının uygun şekilde düzenlenmesi gerekir. 

*Çalışma yerinin ışığı,ısısı , gürültülü veya az gürürltülü olması, çalışırken dikkatimizi etkilemektedir. Ders çalışırken müzik dinlemek öğrenmeyi güçleştirmektedir.

*Oturma yerinin çok rahat olması , çalışırken fazla rahat oturmak veya yatarak çalışma , dikkatimizi azaltarak başka yönlere çevirir.

* Ders çalışmak için belirli bir yer ayrılmalı ve burası sadece çalışma için kullanılmalıdır.  Ders çalışmak için devamlı bir yeriniz yoksa çalışılan yerin başka çağrışımlar yapacak şekilde olmasını önlemek gerekir. Yemek masasında veya yattığınız odada çalışırsanız, yemek yemeyi veya uyumayı çağrıştıracak ipuçlarını ortadan kaldırmanız gerekir.

*Çalışmaya başlamadan önce gerekli araç ve gereçleri hazırlayın. Ders başından gerekli araçları almak için kalktığınızda , aynı noktadan çalışmaya başlayamazsınız.

*Dersiniz bitmeden önce çalışma isteğiniz azalmış ise , çalışmanıza son vermeyin. Bazı kurallar geliştirin ve buna uyun. '' Beş sayfa daha okuyup, kalkacağım .'' gibi. Ondan sonra bir süre çalışma yerinden ayrılın.

*Çalışma sırasında kendinize küçük ödüller koyun. İlgi ve dikkatiniz azalmış ise, okuduğunuz konuyu bitirince, hoşlandığınız bir işi yaparak kendinizi ödüllendireceğinize dair söz verin. Örnek:'' Çalıştığım bölümü bitirince , bir meyve yiyeceğim.'' veya ''Şu 3 sayfayı bitirmeden çay içmeyeceğim.'' gibi

*Okuduklarınızı kendi kelime ve cümlelerimizle ifade etmemiz öğrenmeye aktif olarak katılmayı ve daha etkin öğrenmeyi sağlar.

*Öğrendiklerinizin aynı gün tekrarı yararlı olduğu gibi, aralıklı tekrar da önemlidir. Çünkü kullanılmayan bilgiler unutulur.

Unutmayın  çalışmak , başarıya ulaşmanın birinci yoludur. Momentum koçlukta derslerden sonra ekstra zamanlar ayırarak verimli ders çalışma tekniklerini ve kişiye özel çalışma programlarını uygulayarak hedeflerinize kolaylıkla ulaşmanızı sağlıyoruz
  
1282 kez okundu

Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam15
Toplam Ziyaret152735
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.097832.2264
Euro34.913935.0538
Hava Durumu
Saat